Vyběr stříbrných náušnic mimo EU? Pozor na cla!

Dovoz šperků a objednávání z pochybných čínských eshopů, které prodávají „zaručeně“ stříbrné šperky za 30Kč, je čím dál oblíbenější. Problém však nastává v momentě, kdy si jich objednáte více s hodnotou nad 25 dolarů. Zde potom zboží zůstává v celním řízení. Pokud v tomto nejste zběhlí, přenecháte aktivity dopravci, který si naúčtuje nemalé poplatky.

Šok však přichází v momentě, kdy se nejen šperk prodražil, ale zejména při zjištění, že sice jako stříbrný vypadá, avšak jedná se pouze o povrchovou úpravu či stříbro dokonce většinou vůbec neobsahuje! Proto pozor na to, co skutečně objednáváte. I když je nízká cena velmi lákavá, v 99% případů zaplačete nad výdělkem! Proto náušnice pecky stříbrné vybírejte pečlivě a u zdejších prodejců.

Pokud vybíráme náušnice, obvykle hraje roli i materiál, ze kterého je vyrobený – plechové náušnice z tržnice se totiž značně liší od zlatých z klenotnictví. My se nyní podíváme na výhody a nevýhody, které přináší stříbro, protože náušnice z drahých kovů právě z něj vyrobené jsou nejčastější součástí našich šperkovnic.

Tradice stříbra má důvod

Dříve se nosily na rozdíl ode dneška náušnice jen při výjimečných a slavnostních příležitostech, přesto stříbro patřilo k nejoblíbenějším materiálům a to mu vydrželo i do současné doby. Je základním elementem každého šperkařství. Za svou popularitu tento matriál vděčí zejména svým unikátním vlastnostem. Mezi jeho největší přednosti patří:

  • Odolný kov, který vám vydrží navěky
  • Neutrální barva
  • Nižší cena než mají jiné drahé kovy, přesto ve stejné kvalitě
  • Velká variabilita provedení

Ve stříbrném provedení naleznete nespočet různých tvarů navržených kreativními designéry i stylů zapínání. Stříbro vyniká svou neutrální barvou, jež se hodí ke všem stylům i odstínům oblečení, a přijatelnou cenou ve srovnání například se zlatem. Náušnice zhotovené z tohoto materiálu vám vydrží doslova navěky.

Vlastnosti stříbra jako kovu

Vrátíme-li se do školních lavic do hodiny fyziky, zjistíme, že stříbro je měkký kov, což ale rozhodně neznamená, že by nebylo dostatečně odolné. Mezi jeho vlastnosti také patří, že oxiduje – to znamená, že černá. Některé stříbrné náušnice proto bývají potaženy tenkou vrstvou nereaktivního kovu.  Vyčištění a uvedení do původního zářivého stavu však není ničím těžkým. Abychom proces co nejvíce minimalizovali, je dobré v době, kdy náušnice zrovna nemáme na sobě, je uložit do krabičky s látkou a zabránit tak působení přímého světla a vlhkosti, ale i chemikáliím jako jsou různé osvěžovače vzduchu nebo i kosmetické přípravky.